Jak działa mata węchowa dla psa? Wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Matę węchową można prac w pralce

Psy mają aż 16 razy lepszy węch od ludzi. Świat zmysłów czworonożnych pupili jest niezwykle fascynujący, dlatego należy o nie odpowiednio zadbać. Mata węchowa zaliczana jest do najbardziej przydatnych zabawek dla psów. Można ją wykorzystywać na wiele sposobów. Specjaliści polecają matę przy problemach behawioralnych, niezależnie od wieku psa. Sprawdź, co musisz wiedzieć o tej zabawce.

Co to jest mata węchowa dla psa?

Na początku należy wyjaśnić, czym jest mata węchowa. Jest to zabawka składająca się z kawałków specjalnego materiału, między który można zachować smakołyki dla psa. Poprzez zabawę angażowany jest zmysł węchu. Czworonożni przyjaciele poznają świat poprzez węszenie. Wykorzystanie maty to połączenie zabawy, rozwoju oraz nauki.

Psi węch – najważniejszy ze zmysłów

Pies od małego uczony jest reakcji na nasz głos, mowę ciała oraz gesty. Wykorzystuje do tego zmysłu wzorku i słuchu. Podczas spacerów właściciele często odciągają zwierzę, gdy zaczyna coś węszyć. Jest to zrozumiałe, ponieważ nie chcą go narażać na zatrucie czymś, co mógłby zjeść. Zabawa na zewnątrz przez większość czasu polega na aportowaniu i bieganiu. Zazwyczaj nie ma miejsca na wykorzystanie węchu psa.

Pies powinien w równym stopniu wykorzystywać wszystkie swoje zmysły. Niezaprzeczalne jest to, że tropienie to wrodzona cecha czworonożnych przyjaciół. Właśnie w ten sposób poznają świat, a zabawy z węchem dają najlepsze rezultaty wychowawcze.

Jak działa mata węchowa dla psa

Działanie maty węchowej jest banalnie proste. Chodzi przede wszystkim o to, aby ukryć przed czworonogiem przysmak. Ważne, aby nie był widoczny, lecz możliwy do wywęszenia. W ten sposób pies musi skupić całą swoją uwagę na zmyśle węchu. Przy jego pomocy musi odnaleźć swoją przekąskę.

Zamysł zabawy jest prosty, jednak daje dużo satysfakcji naszemu psu. Wszystko opiera się o psi nos. Jest on najważniejszym narządem, który nie zawsze jest odpowiednio wykorzystywany. Właściciele psów zazwyczaj skupiają się na tresurze, aby czworonóg reagował na wydawane polecenia oraz miał zapewnioną odpowiednią aktywność fizyczną. Właśnie dlatego mata węchowa pomoże w rozwijaniu często pomijanego zmysłu węchu.

Mata węchowa a zdrowie psa

Maty węchowe dla psów mogą być rozwiązaniem na zbyt łapczywe jedzenie posiłków. Twój pies zjada karmę szybciej niż ją nałożysz? To znak, że czas na zakup nowej zabawki. Szybkie jedzenie, mimo że może nie wydawać się groźne, często doprowadza do poważnych problemów z trawieniem. Chowanie przysmaków między materiał na macie węchowej skutecznie spowolni ich zjadanie.

Mata węchowa dla psich niejadków

Nie tylko zbyt szybkie jedzenie powoduje niepokój. Zdarza się, że rutyna podawania posiłków zniechęca psa do jedzenia. Wykorzystanie maty węchowej spowoduje pobudzenie instynktu zwierzęcego oraz zmusi do tropienia. W ten spo sób zwierzę zaspokoi swój głód oraz zapewni sobie zdrową rozrywkę.

Piłka węchowa – alternatywa dla maty

Kula węchowa jest równie przydatną zabawką. Jest mniejsza, dlatego można ją zabrać ze sobą na spacer. W ten sposób podczas jednego wyjścia pobudzisz wszystkie zmysły psa. Piłka działa na takiej samej zasadzie jak mata. Między materiał należy włożyć przysmaki, a resztą zajmie się Twój czworonożny przyjaciel.