Jak zadbać o stawy psa z otyłością?

Rampa dla psa NobleDOG

Nasza miłość do psiaków czasem może być zbyt duża. Rozpieszczamy nasze zwierzaki, dajemy im smaczki w nagrodę za piękne oczka (bo kto oprze się pełnemu wdzięczności wzrokowi) lub inne sztuczki. Jednak takie zachowanie, chociaż wynika z miłości, może doprowadzić do nadwagi. Niestety otyłość u psiaków jest niebezpieczna i powoduje problemy ze stawami i kośćmi. Jednak, co gdy nasz psiak ma nadprogramowe kilogramy? Jak zadbać o jego zdrowie i zmniejszyć jego cierpienie? 

 Stawy psa z otyłością obciążone każdego dnia

Na początku jeden bardzo ważny fakt. Stawy piesków, które mają trochę więcej tłuszczyku, niż powinny, obciążone są na co dzień. Podczas spacerów, zabawy, przybiegania na zawołanie swojego opiekuna – po prostu cały czas. Wyeliminowanie tego zagrożenia jest trudne, przecież nie będziemy nosić zwierzaka na rękach z miejsca na miejsce. To zabrałoby mu radość, a tego na 100% nie chcemy. Jak więc sprawić, aby nasz przyjaciel nie cierpiał? 

 Zadbaj o dietę psa z otyłością

Przede wszystkim zadbaj o to, co wkładasz do miski dla psa. Jeżeli Twój piesek już ma nadwagę, nie dokładaj mu kolejnych kilogramów. Każdy dodatkowy ciężar będzie negatywnie wpływał na jego zdrowie.

Redukcja masy ciała u psa jest tak samo wymagająca, jak u człowieka. Każdy, kto chociaż raz był na diecie, wie ile to wymaga wyrzeczeń. Chociaż bardzo byśmy chcieli zgubić zbędne kilogramy na jednym treningu, to tak się nie da. Dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość i wspierać swojego psiaka. Nie wprowadzaj głodówki, ale postaw na pełnowartościowe i regularne posiłki. Podczas diety pupil powinien być pod stałą kontrolą lekarza weterynarii. Pamiętaj też o niezbędnych badaniach, aby wykluczyć inne choroby i powikłania. Bezpieczeństwo oraz zdrowie zwierzaków jest najważniejsze. 

 Pies z otyłością – zmniejszymy jego cierpienie!

Mamy dobrą wiadomość. Proces odchudzania może trochę potrwać. W tym czasie możesz zmniejszyć cierpienie i ból odczuwany przez Twojego pieska. Nie chodzi tutaj o zabronienie skoków lub biegania. Zapytaliśmy o radę behawiorystkę. Lorena podpowiedziała, że takim psiakom możemy pomóc dostawiając do łóżka, kanapy lub innego wyższego elementu rampę dla psa. W ten sposób Twój pupil będzie mógł bezpiecznie wejść i zejść bez dodatkowego obciążania swoich stawów. 

Całą wypowiedź psiej behawiorystki możesz zobaczyć tutaj. To co, wspólnie zadbamy o stawy i kości Twojego pieska?

Podobne artykuły: