Mata węchowa – jaką wybrać? Praktyczne porady i wskazówki

pies z matą węchową

Mata węchowa służy do aktywnej formy zabawy, która pobudza zmysł węchu naszego pupila. Węszenie jest naturalnym instynktem oraz potrzebą psów. Dlatego ukrywanie przysmaków w kolorowym dywaniku, aby zwierzę mogło ich szukać, to świetny pomysł na zadbanie o aktywność i zdrowie psa. Jaką matę najlepiej wybrać? Poniżej przeczytasz wskazówki, którymi warto się kierować.

Rozmiar maty węchowej

Wbrew pozorom rozmiar maty węchowej jest niezwykle ważny. Im jest większa, tym więcej miejsca do węszenia. Jeżeli masz małego psiaka, nie rezygnuj z wyboru większej maty. Większa powierzchnia pozwala zaproponować różnorodne warianty rozrywki. Zaciekawienie zabawą będzie trwało dłużej, a cały proces pozytywnie wpłynie na wyładowanie zbędnej energii zwierzęcia.

Mała mata węchowa również się sprawdzi. Jednak w tym przypadku będziemy musieli częściej chować przysmaki, aby osiągnąć ten sam efekt treningowy. Z drugiej strony mniejsze maty można łatwiej przenosić, a dzięki temu zawsze zagwarantować zabawę pupilowi.

Mata węchowa z flauszu czy z pianki?

Rodzaj materiału wykorzystanego do maty może mieć znaczenie przy psach, które nadmiernie się ślinią. Jeżeli taki problem dotyczy właśnie Ciebie, to praktyczniejsza może okazać się mata z pianki. Jest łatwiejsza do utrzymania w czystości, ponieważ ślina nie wsiąka do środka. Jednak może ulec szybszemu zniszczeniu. Piankowy materiał jest lekki i delikatniejszy. Pies, próbując wyjąć przysmak, może uszkodzić frędzle zębami.

Mata węchowa z flauszu lub z polaru jest znacznie gęstsza i grubsza. Dzięki temu zmysł węchu jest bardziej angażowany, a zabawa staje się bardziej wymagająca. Taki dywanik nie tylko posłuży dłużej, ale również może dopasować się do wnętrza. Przykładowo, Mata Węchowa Premium marki NobleNOG dostępna jest w trzech kolorach, a jej wygląd przypomina rozwinięty kwiat. W efekcie może posłużyć zarówno pupilowi, jak i Tobie w udekorowaniu pokoju. Flauszową matę można prać w pralce, więc jej czyszczenie nie stanowi kłopotu dla właścicieli psów, które się ślinią.

Szyta mata węchowa dla psa

Jaka mata węchowa będzie najlepsza? Ręcznie robiona. Produkty handmade charakteryzują się precyzyjnym wykończeniem, które ciężko zniszczyć. Co więcej, ich wygląd jest znacznie ładniejszy od tych, które tworzone są hurtowo. Projekty mat zazwyczaj dopasowywane są do właścicieli i do psów.

Szyte konstrukcje są lekkie, przez co zapewniają większą mobilność. Bez problemu można ją schować do plecaka lub zabrać ze sobą na wakacyjną podróż. Dużym plusem jest możliwość prania maty węchowej.

Wpływ koloru maty węchowej

Kwestia koloru nie ma znaczenia z perspektywy zabawy węchowej czworonożnego pupila. Wybór odpowiedniej barwy zależy jedynie od preferencji właściciela. Ten jeden element maty dostosuj do swoich oczekiwań.

Podsumowanie

Wybór maty węchowej nie należy do trudnych zadań. Wystarczy przeanalizować swoje potrzeby oraz potrzeby swojego pupila. Mniejsza mata sprawdzi się u osób podróżujących oraz w mniejszych pomieszczeniach. Dywanik z flauszu w większym stopniu zaangażuje psa, a jednocześnie będzie pięknie prezentował się na podłodze. Najważniejsze jest, aby regularnie chować smakołyki w macie węchowej, aby czworonóg mógł ćwiczyć swój zmysł węchu.